Pieluchy wielorazowe czyli ekologiczne oszczędzanie

Pieluchy wielorazowe czyli ekologiczne oszczędzanie

Pieluszki wielorazowe wykonane są z naturalnych tkanin. Już w starożytnej Europie pieluchy dziecięce wypełniano prostokątami z lnu, wełny i konopi, w czasach radzieckich nasze matki i babki używały gazy, a dzisiejsze pieluchy wielorazowe również są wykonane bez syntetyków.

Pieluchy wielorazowe sprawdzone przez rodziców i materiał wykonania

Pieluchy wielorazowe są wykonane z naturalnych tkanin, choć wymagają częstszych zmian niż ich jednorazowe odpowiedniki, pozwalają na realizację trzech kluczowych zasad zrównoważonego życia – “Ograniczona konsumpcja. Ponowne wykorzystanie. Recykling.” Konopie, len, bambus, muślin i wełna to tkaniny wykorzystywane przez producentów pieluszek wielorazowych. W większości przypadków zestaw pieluszek dla dziecka jest wykonany z różnych tkanin.

Zazwyczaj są to bawełniane lub jedwabne pieluchomajtki w regulowanym rozmiarze. I w przeciwieństwie do pieluszek jednorazowych, które należy dobierać w zależności od wagi dziecka, w tym przypadku specjalne rzepy, guziki i wiązania pozwalają zmieniać rozmiar pieluszki tak, aby była odpowiednia zarówno dla noworodków, jak i dwuletnich dzieci.

Konstrukcja pieluch wielorazowych

Pieluszka ma zazwyczaj kieszonkę z materiału, który przepuszcza wilgoć, jednocześnie utrzymując pieluszkę w suchości. Kieszeń wyłożona jest bambusem, muślinem lub konopiami. Wkładka dobrze wchłania pot, a kieszonka pozostaje prawie sucha, więc dziecko ma zapewniony komfort, o ile wkładka jest regularnie zmieniana, a majtki okresowo.

Na majtki często nakłada się spodnie jako dodatkową warstwę ochrony przed przeciekami, których nie trzeba prać – wystarczy wysuszyć i wywietrzyć. Wszystkie te naturalne tkaniny powstają z łatwo odtwarzalnych surowców, bez wycinania drzew. Surowce (wełna i bawełna) zbierane są ręcznie. Ponadto nie są one poddawane działaniu szkodliwych substancji chemicznych, które mogą zanieczyszczać środowisko.

Natomiast pieluszki jednorazowe są szkodliwe dla środowiska już na etapie produkcji. Zawierają celulozę, do której wytworzenia potrzebne jest drewno. W efekcie, gdy używasz pieluszek do pielęgnacji dziecka, przyczyniasz się do zniszczenia 4-5 drzew w ciągu 1,5-2 lat.

© 2022 Pieluchy wielorazowe flanelowe · Crumbs Theme by WPCrumbs